Rezanie v chladnom počasí:

Pílenie v chladných podmienkach, v snehu alebo do zamrznutého dreva môže spôsobiť rýchle opotrebovanie a možné zlomenie reťaze píly. Ak chcete minimalizovať opotrebovanie pri studenom počasí, postupujte podľa nasledujúcich krokov. 

OLEJ – používajte olej menšej hmotnosti na mazanie lišty a reťaze, prípadne olej na mazanie lišty a reťaze riedený na 25 percent čistým petrolejom alebo naftovým olejom. Pri prevádzke použite dvojnásobok takéhoto riedeného oleja a skontrolujte, či sa na reťaz dostáva olej z píly.

NAPNUTIE – reťaz udržiavajte správne napnutú. Často ju kontrolujte a nastavujte.

REZAČKY – rezačky udržiavajte ostré. Kontrolujte ich každú hodinu, v prípade potreby aj častejšie. Nepokúšajte sa píliť tupou reťazou!

HĹBKOMERY – zárez rezačiek sa reguluje výškou prednej časti každej rezačky, čo sa bežne označuje ako hĺbkomer. Hĺbkomery rezačky skontrolujte a nastavte po každom ostrení.

LIŠTA – Drážku lišty udržiavajte čistú a otvory na olej otvorené. Symetrické lišty prevráťte, aby sa koľajnička opotrebovávala rovnomerne.

HNACIE REŤAZOVÉ KOLESO – koleso vymeňte po každých dvoch reťaziach alebo skôr, ak je viditeľne opotrebované. Určite si dôkladne prečítajte príručku výrobcu dodanú spolu s reťazovou pílou.